Kardiowersja – aż do 360J. Defibrylatory serii BeneHeart.

Kategoria: Baza wiedzy Komentarze: 0
Kardiowersja – aż do 360J. Defibrylatory serii BeneHeart.

Kardiowersja to metoda leczenia niektórych zaburzeń rytmu serca (arytmii). Ze względu na wskazania do zabiegu, kardiowersję elektryczną wykonuje się jako pilną lub planową. Kardiowersję pilną stosuje się w zaburzeniach rytmu przebiegających z tachykardią (zbyt szybką akcją serca), która upośledza znacząco pracę serca, czyli powoduje zaburzenia hemodynamiczne. Jako planowy zabieg leczniczy, kardiowersję wykonuje się w zaburzeniach rytmu takich jak migotanie przedsionków i trzepotanie przedsionków, ale bez zaburzeń hemodynamicznych, u pacjentów u których nie powiodło się leczenie farmakologiczne lub u których stwierdzono przeciwwskazania do stosowania leków antyarytmicznych.

Skuteczność kardiowersji w przerywaniu napadu migotania przedsionków wynosi ponad 75%, a szanse powodzenia zabiegu zależą od czasu trwania choroby. Jeśli problem migotania przedsionków utrzymuje się u pacjenta od roku, szanse powodzenia wynoszą nawet do 90%. W przypadku trwania choroby, wykrycia po ok. 5 latach, skuteczność zabiegu maleje do 50%. W przypadku trzepotania przedsionków skuteczność zabiegu wynosi nawet 90–100% i nie zależy od czasu trwania choroby.

Do wykonania kardiowersji elektrycznej stosuje się defibrylator do defibrylacji asynchronicznej, ale zmienia się jego ustawienia na tryb synchronizacji. Wyładowanie elektryczne można uzyskać przykładając łyżki defibrylatora, które trzyma lekarz lub za pomocą elektrod przyklejanych na klatce piersiowej. 

Lekarz – operator, w trakcie wykonywania zabiegu, używając defibrylatorów serii BeneHeart firmy Mindray, nie musi obserwować krzywej ekg, aby wykonać wyładowanie w odpowiednim momencie. Po naciśnięciu i przytrzymaniu w tym samym czasie dwóch przycisków (używając łyżek) lub jednego (w przypadku użycia jednorazowych elektrod) defibrylator „czeka” na załamek R i po jego wykryciu dokonuje synchronicznego wyładowania energią o odpowiednio dobranej wartości. Energia wyładowania zależy od rodzaju zaburzeń rytmu serca. Z każdym kolejnym wyładowaniem stosuje się nieco większą energię (z reguły 100, 200, 300 i 360 J). 

Po zabiegu pacjent wybudza się i z reguły wogóle go nie pamięta. Cała procedura, wraz z przygotowaniem (uśpieniem) pacjenta i wybudzeniem trwa około 30 minut.

W celu uzyskania oferty skontaktuj się ze specjalistą z Twojego regionu. Kliknij żeby przejść do mapy 

lub wyślij email na bmtmedical@biameditek.pl 

Żródło: https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/badania/163523,kardiowersja-elektryczna